O mnie

fot. Barbara Piotrowska

fot. Barbara Piotrowska

Przemysław Marcyniak (ur. 1975 w Rudzie Śląskiej) – flecista, dyrygent, nauczyciel, kompozytor i aranżer.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył na Wydziale Instrumentalnym w klasie fletu poprzecznego profesor Elżbiety Dastych-Szwarc (2002) i na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie profesora Szymona Kawalli (2017).

Swoje kwalifikacje podnosił na licznych kursach realizacji dźwięku estradowego i studyjnego.

Od zawsze pasjonowało mnie wszystko co związane jest z procesem  tworzenia  muzyki – od etapu kompozycji po pracę z muzykami i realizację nagrań.


Swoją przygodę z kompozycją rozpocząłem jeszcze na studiach udanym debiutem oprawy muzycznej produktów firmy Dax Cosmetics emitowanej w TVN. Komponowanie muzyki do reklam, gier i stron internetowych jest dziś w przeważającej większości oparte o systemy i programy komputerowe. Dysponując nowoczesnymi środkami nawet nie wykształcony muzycznie człowiek może stać się autorem utworu muzycznego. Ja traktuję te narzędzia tylko jako półśrodki do uzyskania czegoś co nazywam „audio-wizualizacją” – mając za cel przeniesienie pomysłów do realnego świata i nagranie ich z prawdziwymi muzykami.

Aranżowanie i komponowanie „żywej muzyki” jest dla mnie absolutnie najważniejsze, czego efektem są na przykład opracowania do spektaklu pt. „Tango Therapy” – autorskiego programu audiowizualnego muzyków kwartetu smyczkowego Opium, aranżacje i kompozycje do „Rozmów z Piotrem” w reżyserii i z udziałem Jana Nowickiego, czy opracowania i kompozycje wykonywane przez młodzież z którą współpracuję.

„Najbardziej lubię moment gdy pusta partytura zaczyna przegrywać ze mną walkę o miejsce na papierze i zapełniając się nutami zaczyna żyć własnym życiem podpowiadając nowe rozwiązania…”

W 2008 roku odbył się mój debiut teatralny. Napisałem muzykę do bajki „Czerwony Kapturek”, której premiera odbyła się 31 maja 2008 roku w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Jestem autorem wielu opraw muzycznych, jingli radiowych, w tym w 2008 roku tematu przewodniego Jesiennej Kampanii Polskich Linii Lotniczych LOT, w 2008 roku laureatem I nagrody na oficjalny hejnał DWL (rekomendowanego do nagrania symfonicznego). Od 2004 roku współpracuję jako muzyk z Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego w Płocku.

 

Przez 10 lat związany byłem z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, dla którego grup dziecięcych i młodzieżowych skomponowałem i zaaranżowałem wiele pozycji repertuarowych prezentowanych w Polsce i poza granicami kraju.

W sezonie 2013/2014 wykładowca Prywatnej Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie (PJWSTK).

* * *

W listopadzie 2012 roku zostałem wyróżniony dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Bogdana Zdrojewskiego  za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej.